Казахстан обмисля да насърчи вноса на горива и смазочни материали от трети страни чрез намаляване на митата за внос, съобщи зам.-министъра на търговията и интеграцията Жанел Кушукова, цитирана от казахстанската новинарска агенция Казинформ. По думите й предложението в момента се разглежда от Евразийската икономическа комисия (ЕИК).
Кушукова обясни, че намаляването на вносните мита има за цел да стимулира доставките на горива от държави извън ЕИК, като основният акцент е поставен върху вноса от Китай.
Тя подчерта, че мярката цели да гарантира стабилни доставки на горива за вътрешния пазар и да предотврати евентуален недостиг на петролни продукти.
Същевременно Казахстан продължава да поддържа ограничения върху износа на горива, които се удължават на всеки шест месеца.
По-рано казахстанският премиер Олжас Бектенов разпореди засилване на граничния контрол с цел предотвратяване на незаконния износ на горива.
