Полезно
България ще открие търговско представителство в Ирак
29.11.2013

"Успешната работа на 25-ата сесия на Смесения българо-иракски комитет за търговско, икономическо и техническо сътрудничество е ясен знак, че двете страни тръгват по нов път, начертан от приятелството между двата народа." Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев при подписването на Споразумение за икономическо и научно сътрудничество между правителствата на България и Ирак.

Под документа сложи подпис и министърът на търговията на арабската страна Хайрула Бабакр. Споразумението е израз на желанието на двете страни да дадат тласък в търговско-икономическите си отношения и на необходимостта да се актуализира нормативно-правната база за деловите контакти помежду им след промените в Ирак и присъединяването на България към Европейския съюз с неговия огромен пазар.

"Безспорен успех в нашата съвместна работа е решението да се създаде Българо-иракска междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество. Тя ще съдейства активно на институциите и бизнеса от двете страни да разширят и задълбочат взаимоизгодното си партньорство в промишлеността, селското стопанство, строителството, енергетиката, научната и развойната дейност, телекомуникациите, транспорта и логистиката, туризма, инвестициите, образованието, технологиите и др.", подчерта Стойнев.

"Една от главните ни цели е икономизирането на външната ни политика. Дейността на смесения комитет е важен инструмент за увеличаване износа ни към Ирак и Близкия изток. За да изпълним това намерение, предстои да бъде открито българско търговско представителство в Ирак", каза още той. "Вярваме, че това ще стимулира значително директните контакти между българските и иракските компании, за да се избегне практиката на оскъпяване на българската продукция от наличието на посредници от трети страни."

Сред най-перспективните стоки за експорт към този регион са българските торове и селскостопански препарати, лекарства, електрическа и електронна апаратура, продукти на черната и цветната металургия, стоки от леката промишленост и др. Българският министър допълни, че споразумението набелязва и конкретни мерки за директен обмен на бизнес информация, участия в международни изложения, активизиране ролята на малките и средните фирми, по-тесните връзки между финансови институции и банки и др.

"Целта ни е да развиваме отношенията между двете страни както преди, а те датират от много години", заяви министър Дели след подписването. Той наблегна, че предстои още много работа, но прогнозира, че за свикването на следващата 26-а сесия на комитета в Багдад ще бъде свършено над 70% от това, за което е говорено в София. Ирак е перспективна дестинация и за взаимен инвестиционен обмен, бе един от акцентите в работата на сесията.

Източник: Министерство на икономиката и енергетиката на Република България


Коментари(0):
Покажи / Скрий коментари